Podobně jako všechna prasata jsou i Göttingenská Miniprasátka sociální zvířata a vytváří si komplexní společenskou hierarchii. Tato hierarchie se projevuje při krmení i při kojení ze struků prasinky. Hierarchie se rozvíjí ať už ve volné přírodě, tak i při chovu v laboratoři při chovu doma.

 

Při vytváření nových skupin a změně hierarchie se může projevit agresivní a sexuální chování zvířat. Nové skupiny se stabilizují obvykle po 24 až 28 hodinách po svém vytvoření. Pokud je to možné, miniprasata se např. v laboratořích chovají ve skupinách a je důležité, aby každé zvíře mělo vizuální, zvukový a čichový kontakt s dalšími prasátky. Zvířata jsou velmi zvědavá a i v laboratořích se používá řada hraček a dalších přístrojů pro zlepšení smyslů pro hraní, zkoumání a učení prasátek.

 

miniprasátko

 

Naše prasinka Jozefínka, si běhá proto svobodně celý den po zahradě, kde se potkává s ostatními zvířecími členy. Dokázala se socializovat se psy, kočkami i drůběží. Hned na začátku dostala koš s hračkami, s kterými si v ranném věku velmi vyhrála, nyní spíše rypáčkem zkouší vše převrhnout nebo do někoho dloubnout, když něco vyžaduje. Třeba hru nebo pamlsek či něco do korýtka. Hraje si i se psy a lítá po zahradě jak dostihový kůň. Žádný lenoch, dokáže běžet neuvěřitelně rychle. Mručením si vynucuje pozornost i pamlsek.

 

Naše miniprasátko Jozefínka  má ráda drbání za ušima, na hlavičce, na krku (což už je velký lalok) a hlavně když ji někdo ke komu má důvěru podrbe na bříšku, hned se svalí na bok a zavře slastně oči a chce drbat na celém bříšku.

Když je spokojená a šťastná, pořád vrtí ocáskem, téměř nonstop. Když se ale něco děje, zastaví se, přestane vrtět a přemýšlí.

 

Prasečí chrochty a kvikoty

Skvělou nápovědu zvuků, co Vaše prásátko chce, tedy jeho chrochty a kvikoty najdete na odkaze níže. Obrázek pro ty co potřebují překlad z angličtiny.

Odkaz na zvukové chrochty a kvikoty s významem ZDE

 

chrochty a kvikoty

 

 

miniprase

Blog / Novinky

Věděli jste že………

  • Pro malá prasátka je důležité, aby měla v co nejmladším věku možnost kontaktu s hlínou a možnost rytí. Dostávají se tak do kontaktu
    s bakteriemi, které jsou důležité pro rozvoj jejich imunity. Bylo zjištěno, že prasátka, která tuto možnost nemají, trpí slabší imunitou a jsou náchylnější k chorobám.
    Zdroj: Helen Browning, farmářka již 30 let, členka soilassociation – autorka knihy Pig
  • Prasničkám většinou velké zuby nerostou, ale pokud ano, tak pouze do dospělosti, tedy cca do 5 let, a ne celý život jako prasečím klukům.

Znaky podvyživeného prasátka:

  • Propadlé lícní kosti
  • Viditelný tvar lebky
  • Pigment na rypáčku mizí
  • Viditelná páteř
  • Viditelné pánevní kosti
  • Hlava je nepřiměřeně velká k tělu
  • štětiny nejsou lesklé ale olysalé a řídké

Špatná výživa způsobuje deformaci kostí, artritidu, zubní abscesy, špatný stav spárků, problem se zády které mohou vest až k paralyze. Podvyživené prasátko trpí zažívacími potížemi, anemií, má nemocná játra a slabý imunitní system.

časopis Zásuvka

zasuvkazasuvka