miniprase v bytě

 

Miniprasátka je možné chovat i v bytě, ale vyžaduje to dostatek trpělivosti, protože jsou to neuvěřitelně zvědavá, zvídavá a vychytralá zvířátka, která vám můžou v bytě nadělat pěkný binec.Pokud zrovna neodpočívají, stále něco přerovnávají, přenáší, ochutnávají, prostě neustále vyvíjejí nějakou činnost. Stačí že je naštvete, že zůstanou samotné doma a rozháží na co příjdou, rozryjou a vysypou kytičky na které dosáhnou a pokud možno ze všeho udělají jednu kaši, která je všude po zemi i na zdech.

 

Je potřeba myslet na to, že miniprasátka špatně v budoucnu zvládají třeba schody. Dokážou otevřít lednici a vše z ní vyházet a spapat. :-) Slyšela jsem i příběhy, kdy prasátko bylo naštvané, že je doma samo a vyrvalo ze zdi i elektrické dráty, to už je na velký úklid a za dost peněz. Chovatelé doporučují ohrádky. Ale jaká je to pak svoboda?

 

Naše miniprasinka Jozefínka semnou byla v domě cca týden, celý den v jednom pokoji, abychom si na sebe zvykly. Musela se trochu ochočit, aby venku neutíkala. Každý den šla se všemi hračkami, mističkami, ale spinkat do svého chlívečku venku. Není to nic proti chovatelum v bytě. I chlívek může být voňavý a čistý. Jozefínka ho má jak pokojíček a potřebu dělá venku na zahradě.

 

Samozřejmě jako počáteční výbavu dostala Jozefínka krásný pelíšek, do kterého se jen jednou vyčůrala, aby nám naznačila, že tam spinkat nebude a nejraději spinká zahrabaná v seně. To prostě miluje.

 

Pokud jsou miniprasátka na zahrádce, celý den se pasou na trávě. Cituji poznatky chovatelů "V případě, že mají tato prasátka dostatečně velký prostor pro pasení, vůbec neryjí :-( a udržují krásný trávníček. Na malém prostoru trávu rychle vypasou a potom hledají něco dobrého „vespod“. Co kdyby tam náhodou něco bylo. Znám pár prasátek, která neryjí, ale musíte je totálně přežrat něčím jiným než trávou a to není dobré."  Naše prasinka Jozefínka má na pasení a celodenní výběh až 5000 m2 a i tak ryje nejen trávník, ale i v záhonech a napapaná je také dost. Prostě ony ty rypáčky nemůžou nechat napokoji, je to jejich přirozenost. Miniprasátka ryjí a je to úplně normální, spíše není normální když prasátko neryje - to bude asi nemocné!!!

 

miniprase

Blog / Novinky

Věděli jste že………

 • Pro malá prasátka je důležité, aby měla v co nejmladším věku možnost kontaktu s hlínou a možnost rytí. Dostávají se tak do kontaktu
  s bakteriemi, které jsou důležité pro rozvoj jejich imunity. Bylo zjištěno, že prasátka, která tuto možnost nemají, trpí slabší imunitou a jsou náchylnější k chorobám.
  Zdroj: Helen Browning, farmářka již 30 let, členka soilassociation – autorka knihy Pig
 • Prasničkám většinou velké zuby nerostou, ale pokud ano, tak pouze do dospělosti, tedy cca do 5 let, a ne celý život jako prasečím klukům.

Znaky podvyživeného prasátka:

 • Propadlé lícní kosti
 • Viditelný tvar lebky
 • Pigment na rypáčku mizí
 • Viditelná páteř
 • Viditelné pánevní kosti
 • Hlava je nepřiměřeně velká k tělu
 • štětiny nejsou lesklé ale olysalé a řídké

Špatná výživa způsobuje deformaci kostí, artritidu, zubní abscesy, špatný stav spárků, problem se zády které mohou vest až k paralyze. Podvyživené prasátko trpí zažívacími potížemi, anemií, má nemocná játra a slabý imunitní system.

časopis Zásuvka

zasuvkazasuvka