Minipík Göttingen (známý také jako minipas Göttinger nebo Goettingen) je plemeno malých prasat. Göttingenské Miniprasátko je nejmenší domácí plemeno prasat na světě. Kromě toho, že jsou známí svou mimořádně malou velikostí, jsou miniprasata Göttigen známá svou poslušnou povahou a velmi čistým a dobře charakterizovaným zdravotním stavem. Chov tohoto plemene začal koncem 60. let v Ústavu šlechtění zvířat a genetiky.

 

Jako domácí mazlíčci jsou Göttingenská miniprasátka velmi oblíbená, ale toto plemeno bylo vyvinuto speciálně pro biomedicínský výzkum.

 

Cíle chovu zahrnovaly nízkou tělesnou hmotnost, dobré ušní žíly a nízké koeficienty inbreeding.V roce 1992 byla v Dánsku odvozena první kolonie bariérových, mikrobiologicky definovaných miniprasů Göttingen. Z této kolonie byly minibety Göttingen poskytnuty pro biomedicínský výzkum prováděný v celé Evropě a v omezené míře v Severní Americe. Začátkem roku 2003, byla založena také ve Spojených státech. Od roku 2010 je toto plemeno dostupné také v Japonsku. Globální využívání miniprasů Göttingen pro biomedicínský výzkum se v posledních dvou desetiletích zvyšuje.Ve Spojených státech se od roku 2010 Göttingenská Miniprasátka začala odchovávat místně, aby se prodávaly jako domácí zvířata, na více místech.

 

Nyní jsou Göttingenská Miniprasátka populárním plemenem domácích prasat, které jsou známá svým menším vzrůstem.

 

miniprase

miniprase

Blog / Novinky

Věděli jste že………

 • Pro malá prasátka je důležité, aby měla v co nejmladším věku možnost kontaktu s hlínou a možnost rytí. Dostávají se tak do kontaktu
  s bakteriemi, které jsou důležité pro rozvoj jejich imunity. Bylo zjištěno, že prasátka, která tuto možnost nemají, trpí slabší imunitou a jsou náchylnější k chorobám.
  Zdroj: Helen Browning, farmářka již 30 let, členka soilassociation – autorka knihy Pig
 • Prasničkám většinou velké zuby nerostou, ale pokud ano, tak pouze do dospělosti, tedy cca do 5 let, a ne celý život jako prasečím klukům.

Znaky podvyživeného prasátka:

 • Propadlé lícní kosti
 • Viditelný tvar lebky
 • Pigment na rypáčku mizí
 • Viditelná páteř
 • Viditelné pánevní kosti
 • Hlava je nepřiměřeně velká k tělu
 • štětiny nejsou lesklé ale olysalé a řídké

Špatná výživa způsobuje deformaci kostí, artritidu, zubní abscesy, špatný stav spárků, problem se zády které mohou vest až k paralyze. Podvyživené prasátko trpí zažívacími potížemi, anemií, má nemocná játra a slabý imunitní system.

časopis Zásuvka

zasuvkazasuvka