Göttingenská miniprasátka jsou otužilá a na nemoci netrpí. Je jen potřeba jim v zimním období zajistit zateplenou boudu vystlanou slámou ve vysoké vrstvě a malým selátkům do 4 měsíců přisvěcovat infralampou, nebo je nechat někde v teple, pokud jsou o samotě a nemají se o koho ohřát. V zimním období při chovu venku stoupá energetická spotřeba krmiv o 100% na to je potřeba myslet. Jak prase vyhubne, většinou už mu není pomoci. Je obrovský rozdíl v krmení, pokud je prase doma, nebo venku v zimě.

Co je potřeba vyřídit, když chcete být chovatelem miniprasátek:

1) Stát se členem klubu majitelů prasátek

K prasátkům, která jsou evidována v klubu majitelů prasátek, bude podle dohody se SVSČR přistupováno odlišně, což v současné době především znamená, že je s nimi  možno neomezeně cestovat v rámci České republiky a v případě vypuknutí nákazy, bude s těmito prasátky zacházeno v jiném režimu - například budou moci zůstat  pouze v domácí karanténě.

Pro členy klubu majitelů prasátek NEPLATÍ!!! povinnost registrovat chov již jednoho prasátka jako registrované hospodářství

http://prasatkovdomacnosti.cz/web/?p=p_90&sName=Dokumenty-ke-stazeni

2) Registrace a čipování

Zaregistrujte sebe a své prasátko v klubu majitelů prasátek.

Obdržíte poštou čip jako mají pejsci, želvy a jiné zvířátka. Poprosíte vašeho veterináře, aby vaše prasátko očipoval. Naše Jozefínka to zvládla bez jediného kviknutí a pan veterinář byl naprostý profík, nemusíte se bát, určitě to i u vás dopadne vše v klidu a pohodě.

3) Očkování proti červince

Očkovat je potřeba 2 x ročně a po 14 dnech přeočkovat.

4) Odčervení

Miniprasátko doporučuji i jednou ročně odčervit.

5) Ostatní

Můžete miniprasátku občas vyčistit oči od ospalků, postačí čistá voda a odličovací tamponek.

Co se týká paznechtů, pokud prasátko běhá po zahradě, samovolně se obrušují.

 

Miniprasátka je také možné vodit na kšírkách pro psy. Velmi snadno si na to zvyknou a potom se s nimi můžete vypravit i na procházku bez obav, že je už neuvidíte. Po ochočení už si vás prasátko hlídá, abyste mu neutekli vy, nevzdaluje se od vás na více než 20 m.

čumák

 

miniprase

Prodej mláďat

mláďata momentálně nejsou k dispozici

Blog / Novinky

Věděli jste že………

 • Pro malá prasátka je důležité, aby měla v co nejmladším věku možnost kontaktu s hlínou a možnost rytí. Dostávají se tak do kontaktu
  s bakteriemi, které jsou důležité pro rozvoj jejich imunity. Bylo zjištěno, že prasátka, která tuto možnost nemají, trpí slabší imunitou a jsou náchylnější k chorobám.
  Zdroj: Helen Browning, farmářka již 30 let, členka soilassociation – autorka knihy Pig
 • Prasničkám většinou velké zuby nerostou, ale pokud ano, tak pouze do dospělosti, tedy cca do 5 let, a ne celý život jako prasečím klukům.

Znaky podvyživeného prasátka:

 • Propadlé lícní kosti
 • Viditelný tvar lebky
 • Pigment na rypáčku mizí
 • Viditelná páteř
 • Viditelné pánevní kosti
 • Hlava je nepřiměřeně velká k tělu
 • štětiny nejsou lesklé ale olysalé a řídké

Špatná výživa způsobuje deformaci kostí, artritidu, zubní abscesy, špatný stav spárků, problem se zády které mohou vest až k paralyze. Podvyživené prasátko trpí zažívacími potížemi, anemií, má nemocná játra a slabý imunitní system.

časopis Zásuvka

zasuvkazasuvka