Göttingenská miniprasátka jsou otužilá a na nemoci netrpí. Je jen potřeba jim v zimním období zajistit zateplenou boudu vystlanou slámou ve vysoké vrstvě a malým selátkům do 4 měsíců přisvěcovat infralampou, nebo je nechat někde v teple, pokud jsou o samotě a nemají se o koho ohřát. V zimním období při chovu venku stoupá energetická spotřeba krmiv o 100% na to je potřeba myslet. Jak prase vyhubne, většinou už mu není pomoci. Je obrovský rozdíl v krmení, pokud je prase doma, nebo venku v zimě.

Co je potřeba vyřídit, když chcete být chovatelem miniprasátek:

1) Stát se členem klubu majitelů prasátek

K prasátkům, která jsou evidována v klubu majitelů prasátek, bude podle dohody se SVSČR přistupováno odlišně, což v současné době především znamená, že je s nimi  možno neomezeně cestovat v rámci České republiky a v případě vypuknutí nákazy, bude s těmito prasátky zacházeno v jiném režimu - například budou moci zůstat  pouze v domácí karanténě.

Pro členy klubu majitelů prasátek NEPLATÍ!!! povinnost registrovat chov již jednoho prasátka jako registrované hospodářství

http://prasatkovdomacnosti.cz/web/?p=p_90&sName=Dokumenty-ke-stazeni

2) Registrace a čipování

Zaregistrujte sebe a své prasátko v klubu majitelů prasátek.

Obdržíte poštou čip jako mají pejsci, želvy a jiné zvířátka. Poprosíte vašeho veterináře, aby vaše prasátko očipoval. Naše Jozefínka to zvládla bez jediného kviknutí a pan veterinář byl naprostý profík, nemusíte se bát, určitě to i u vás dopadne vše v klidu a pohodě.

3) Očkování proti červince

Očkovat je potřeba 2 x ročně a po 14 dnech přeočkovat.

4) Odčervení

Miniprasátko doporučuji i jednou ročně odčervit.

5) Ostatní

Můžete miniprasátku občas vyčistit oči od ospalků, postačí čistá voda a odličovací tamponek.

Co se týká paznechtů, pokud prasátko běhá po zahradě, samovolně se obrušují.

 

Miniprasátka je také možné vodit na kšírkách pro psy. Velmi snadno si na to zvyknou a potom se s nimi můžete vypravit i na procházku bez obav, že je už neuvidíte. Po ochočení už si vás prasátko hlídá, abyste mu neutekli vy, nevzdaluje se od vás na více než 20 m.

čumák

 

miniprase

Blog / Novinky

Inzerce

Věděli jste že………

  • Pro malá prasátka je důležité, aby měla v co nejmladším věku možnost kontaktu s hlínou a možnost rytí. Dostávají se tak do kontaktu
    s bakteriemi, které jsou důležité pro rozvoj jejich imunity. Bylo zjištěno, že prasátka, která tuto možnost nemají, trpí slabší imunitou a jsou náchylnější k chorobám.
    Zdroj: Helen Browning, farmářka již 30 let, členka soilassociation – autorka knihy Pig
  • Prasničkám většinou velké zuby nerostou, ale pokud ano, tak pouze do dospělosti, tedy cca do 5 let, a ne celý život jako prasečím klukům.

Znaky podvyživeného prasátka:

  • Propadlé lícní kosti
  • Viditelný tvar lebky
  • Pigment na rypáčku mizí
  • Viditelná páteř
  • Viditelné pánevní kosti
  • Hlava je nepřiměřeně velká k tělu
  • štětiny nejsou lesklé ale olysalé a řídké

Špatná výživa způsobuje deformaci kostí, artritidu, zubní abscesy, špatný stav spárků, problem se zády které mohou vest až k paralyze. Podvyživené prasátko trpí zažívacími potížemi, anemií, má nemocná játra a slabý imunitní system.

časopis Zásuvka

zasuvkazasuvka